bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Što se dogodi kada vam ključ od auta – OSTANE U RONILAČKOM ODIJELU?

Što se dogodi kada vam ključ od auta – OSTANE U RONILAČKOM ODIJELU?

Odem na ronjenje. Uđem u more i zaboravim ključeve od auta. Sati prolaze a odijelo za ronjenje promoćilo i ode elektronski ključ “bye bye”. Kažu pametan čovjek uči na greškama.

Što se u biti dogodi kad sol dotakne elektroniku?

Sol može imati ozbiljan utjecaj na elektroniku jer uzrokuje koroziju i oštećenje električnih komponenti. I to se odnosi na različite izvore soli – od slane morske vode do soli u zraku u obalnim područjima ili soli koja se koristi za odleđivanje. Evo detaljnijeg pregleda kako sol utječe na elektroniku i kako je zaštititi: Kako sol djeluje na elektroniku? Korozija: Sol je jako korozivna, a kada dođe u kontakt s metalnim komponentama, može ubrzati oksidaciju, što rezultira stvaranjem hrđe. To može uzrokovati kvar konektora, žica, pločica i drugih osjetljivih dijelova.

Električna provodljivost: Kada sol dođe u kontakt s vlagom, stvara elektrolit koji može prouzrokovati kratki spoj u elektroničkim komponentama. Solna voda može stvoriti most između komponenti, zbog čega dolazi do neočekivanih strujnih krugova, što može oštetiti uređaj.

Mikro prekidi i nestabilnost uređaja: Sol može uzrokovati mikroprekide u spojevima, što može dovesti do nestabilnosti rada, gubitka signala ili nepravilnog funkcioniranja uređaja. Kako zaštititi elektroniku od soli?

Korištenje zaštitnih premaza: Primjena zaštitnih premaza poput konformnog premaza (conformal coating) ili nano-premaza može pomoći u zaštiti elektroničkih komponenti od soli i vlage. Hermetičko zatvaranje uređaja: Elektroniku namijenjenu za rad u područjima s visokom koncentracijom soli (npr. obalne regije) treba zapečatiti kako bi se spriječio ulazak soli i vlage.

Mnogi uređaji u takvim uvjetima koriste posebna IP (Ingress Protection) kućišta. Redovito čišćenje i održavanje: U slučaju da se elektronika koristi u blizini soli ili u morskim uvjetima, redovito čišćenje destiliranom vodom može pomoći ukloniti nakupine soli prije nego uzrokuju koroziju. Izbjegavanje direktnog kontakta sa slanom vodom: Uređaji trebaju biti udaljeni od izvora slane vode ili zaštićeni vodootpornim torbama kada se koriste u blizini mora ili tokom aktivnosti poput ronjenja ili plovidbe.

Upotreba specijalnih materijala: Kod profesionalne opreme koja se koristi u slanim uvjetima, često se koriste posebni materijali otporni na koroziju, kao što su nehrđajući čelik ili aluminijum za vanjske dijelove. Elektronika koja je dobro zaštićena od soli može imati duži radni vijek i bolje performanse, čak i u zahtjevnim uvjetima.

Ugodan nastavak dana dragi ljudi.

Velimir Vrzić